Τα ημερώματα της Δευτέρας 15 Ιανουαρίου 2024 απονεμήθηκαν τα Critics Choice Awards 2024 σε μία τελετή που διήρκησε τρεις ώρες με το "Oppenheimer" του Christopher Nolan να σαρώνει και σε αυτή τη διοργάνωση συγκεντρώνοντας 8 βραβεία -τα περισσότερα της βραδιάς- και ανάμεσά τους ήταν αυτά της Καλύτερης Ταινίας, του Καλύτερου Σκηνοθέτη, Β΄ Ανδρικού Ρόλου και του Καλύτερου Καστ. Η Εμα Στόουν κέρδισε το βραβεία ο Α’ Γυναικείου Ρόλου και ο Πολ Τζιαμάτι το Α’ Ανδρικού, αφήνοντας εκτός το φαβορί Κίλιαν Μέρφι.
Η "Barbie" της Greta Gerwig περιορίστηκε κυρίως σε τεχνικά βραβεία συγκεντρώνοντας συνολικά 6, ενώ κέρδισε και αυτό για το Καλύτερο Πρωτότυπο Σενάριο -μέχρι να αλλάξουν κατηγορία την ταινία και να την πάνε στο Διασκευασμένο θεωρούνταν φαβορί και για το αντίστοιχο Όσκαρ- και για Καλύτερη Κωμωδία.
Ο Χάρισον Φορντ τιμήθηκε με ένα βραβείο για την συνολική καριέρα στο σινεμά από τον σκηνοθέτη του τελευταίου "Indiana Jones" Τζέιμς Μάνγκολντ. "Πρώτα από όλα, είμαι πολύ χαρούμενος που βρίσκομαι εδώ και απλώς βλέπω σε τι μετατρέπεται η βιομηχανία μας. Και όλοι οι ταλαντούχοι άνθρωποι που έχουν ευκαιρίες που πιθανότατα δεν θα υπήρχαν στην αρχή της καριέρας μου. Είμαι πολύ χαρούμενος για αυτό", δήλωσε ο Φορντ.
"Oppenheimer" του Christopher Nolan
Βραβεία και νικητές στην κατηγορία κινηματογράφος
Καλύτερη Ταινία: Oppenheimer
ΤΑΙΝΙΕΣ
Καλύτερη Ταινία: Oppenheimer
Α’ Γυναικείος Ρόλος: Εμα Στόουν (Poor Things)
Α’ Ανδρικός Ρόλος: Πολ Τζιαμάτι (The Holdovers)
Β’ Ανδρικός Ρόλος: Ρόμπερτ Ντάουνι Τζούνιορ (Oppenheimer)
Β’ Γυναικείος Ρόλος: Ντα’ Βάιν Τζόι Ράντολφ (The Holdovers)
Νεαρός/η Ηθοποιός: Ντόμινικ Σέσα (The Holdovers)
Καστ: Oppenheimer
Σκηνοθεσία: Κρίστοφερ Νόλαν (Oppenheimer)
Πρωτότυπο Σενάριο: Barbie
Διασκευασμένο Σενάριο: American Fiction
Φωτογραφία: Oppenheimer
Σκηνικά: Barbie
Μοντάζ: Oppenheimer
Κοστούμια: Barbie
Μακιγιάζ και Κομμώσεις: Barbie
Εφφέ: Oppenheimer
Καλύτερη Κωμωδία: Barbie
Καλύτερο Animation: Spider-Man: Across the Spider-Verse
Καλύτερη Διεθνής Ταινία: Anatomy of a Fall
Τραγούδι: I’m Just Ken (Barbie)
Μουσική: Oppenheimer
ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ
Καλύτερη Δραματική Σειρά: Succession
A’ Ανδρικός Ρόλος σε Δραματική Σειρά: Κίραν Κάλκιν (Succession)
Α’ Γυναικείος Ρόλος σε Δραματική Σειρά: Σάρα Σνουκ (Succession)
Β’ Ανδρικός Ρόλος σε Δραματική Σειρά: Μπίλι Κράνταπ (The Morning Show)
Β’ Γυναικείος Ρόλος σε Δραματική Σειρά: Ελίζαμπεθ Ντεμπίκι (The Crown)
Καλύτερη Κωμική Σειρά: The Bear
A’ Ανδρικός Ρόλος σε Κωμική Σειρά: Τζέρεμι Αλεν Γουάιτ (The Bear)
Α’ Γυναικείος Ρόλος σε Κωμική Σειρά: Αγιο Εντέμπιρι (The Bear)
Β’ Ανδρικός Ρόλος σε Κωμική Σειρά: Εμπον Μος-Μπάχραχ (The Bear)
Β’ Γυναικείος Ρόλος σε Κωμική Σειρά: Μέριλ Στριπ (Only Murders in the Building)
Καλύτερη Μίνι Σειρά: Beef
Καλύτερη Τηλεταινία: Quiz Lady
Α’ Ανδρικός Ρόλος σε Μίνι Σειρά/Τηλεταινία: Στίβεν Γιούν (Beef)
Α’ Γυναικείος Ρόλος σε Μίνι Σειρά/Τηλεταινία: Αλι Γουόνγκ (Beef)
Β’ Ανδρικός Ρόλος σε Μίνι Σειρά/Τηλεταινία: Τζόναθαν Μπέιλι (Fellow Travelers)
B’ Γυναικείος Ρόλος σε Μίνι Σειρά/Τηλεταινία: Μάρια Μπέλο (Beef)
Καλύτερη Ξενόγλωσση Σειρά: Lupin
Καλύτερη Σειρά Animation: Scott Pilgrim Takes Off
Καλύτερο Talk Show: Last Week Tonight With John Oliver
Καλύτερη Κωμωδία Special: John Mulaney: Baby J