Η Δήμητρα Ματσούκα μίλησε για μία άλλη διάσταση της ζωής της: τα οικονομικά, τομέας που μας αφορά εξάλλου όλες. Δήλωσε λοιπόν ότι οι οικονομικές απολαβές δεν ήταν το πρωταρχικό κριτήριο επιλογής μιας δουλειάς. Γιατί, όπως λέει και η ίδια μεγάλωσε με αισιοδοξία σχετικά με τα υλικά αγαθά, πάντα πίστευε ότι θα έρθουν στην πορεία.
Συγκεκριμένα η ηθοποιός είπε σε συνέντευξή της στο περιοδικό ΟΚ: "Η όποια θεατρική μου πορεία ήταν πάντα συγκεκριμένη. Δεν ήταν κριτήριο μου ο μισθός. Το 2002 πήγα στο ΔΗΠΕΘΕ Αγρινίου, ενώ μου έδιναν τη μεγαλύτερη θεατρική παραγωγή της Αθήνας". Και πρόσθεσε: "Ήθελα να κάνω έργα που μου αρέσουν πολύ. Πάντα ήμουν και είμαι υπεράνω χρημάτων. Έχω μια περίεργη σχέση με το χρήμα. Ψυχαναλυτικά, λένε, κάτι σημαίνει αυτό. Και οι γονείς μου έτσι έκαναν, δεν είχαν πρόγραμμα, ζούσαν πολύ ωραία τη ζωή τους όταν υπήρχαν τα χρήματα, χωρίς να σκεφτούν ιδιαίτερα το μετά. Μεγάλωσα με αυτή την ελευθερία, την αισιοδοξία ότι τα χρήματα πάντα θα έρχονται".
Κατόπιν είπε: "Θα μπορούσα να είμαι καλύτερα από ό,τι είμαι. Έχοντας όμως περάσει αρκετές οικονομικές περιπέτειες στην οικογένειά μου, μάλλον αποδείχτηκα πιο συνετή από τους δικούς μου. Αγόρασα ένα σπίτι όπου τότε μείναμε οι γυναίκες της οικογένειας, η μαμά μου, η αδελφή μου και η γιαγιά μου -είχαν χωρίσει οι γονείς μου-, ενώ αργότερα, όταν αποφάσισα να ζήσω μόνη μου, πήρα ένα στεγαστικό δάνειο και ανακαίνισα ένα διαμέρισμα του ’65, κάνοντάς το όπως ακριβώς ονειρευόμουν, που το χαίρομαι μέχρι τώρα".
Ακολουθήστε το Womantoc στο Instagram