Τέσσερις μέρες έχουν περάσει από την ολοκλήρωση του 68ο διαγωνισμού τραγουδιού της Eurovision, που πραγματοποιήθηκε στο Malmö της Σουηδίας.
Η Μαρίνα Σάττι που εκπροσώπησε τη χώρα μας κάνοντας μια εντυπωσιακή εμφάνιση στον τελικό της Eurovision, κατέκτησε την 11η θέση ερμηνεύοντας το τραγούδι "Ζari".
Ενώ οι επιτροπές των χωρών δεν ήταν τόσο επιεικείς μαζί της, το κοινό από την άλλη της έδωσε 85 βαθμούς.
Το Nemo με το τραγούδι "Code" κέρδισε την καρδιά της Ευρώπης με την οπερατική του περσόνα και την άψογη εμφάνισή του στη σκηνή, κατακτώντας την πρώτη θέση με ένα κομμάτι που μιλά για την προσωπική αναζήτηση μέχρι να βρεις το ποιος/ποια/ποιο είσαι.
Το τραγούδι που αφιερώνει στον μπαμπά της
Η Μαρίνα Σάττι μετά την ολοκλήρωση του διαγωνισμού τραγουδιού, γύρισε στην Αθήνα, όπου δεν έχασε καιρό και έβγαλε κίολας το νέο της άλμπουμ με τίτλο P.O.P, το οποίο περιλαμβάνει 7 τραγούδια και μέσα σε αυτά φυσικά και το Zari.
Μαρίνα Σάττι: Η πρώτη της ανάρτηση μετά την επιστροφή της στην Ελλάδα
Ένα όμως τραγούδι ήταν αυτό που μας έκανε να συγκινηθούμε το οποίο ονομάζεται "Αχ Θάλασσα" και είναι αφιερωμένο στον μπαμπά της που τον έχασε από τη ζωή στις 2 Απριλίου, λίγο πριν δηλάδη εμφανιστεί στη Eurovision.
Ο μπαμπάς της, Αλί Οσμάν Σάττι, πέθανε σε ηλικία 68 ετών καθώς αντιμετώπιζε σοβαρό πρόβλημα υγείας.
Υπενθυμίζουμε πως η Μαρίνα Σάττι μεγάλωσε στο Ηράκλειο Κρήτης, ο πατέρας της ήταν από το Σουδάν ενώ η μητέρα της είναι Ελληνίδα.
Ακολουθήστε το Womantoc στο Instagram.