Με τη Μέριλ Στριπ παρούσα προκειμένου να βραβευθεί με έναν ειδικό τιμητικό Χρυσό Φοίνικα τη βραδιά έναρξής του, το 77ο Φεστιβάλ Κινηματογράφου των Καννών θα σηκώσει την αυλαία του την Τρίτη 14 Μαΐου και θα διαρκέσει μέχρι τις 25 του ίδιου μήνα.
Το 1989, η Αμερικανίδα ηθοποιός είχε κερδίσει το βραβείο καλύτερης ηθοποιού για την ταινία "Κραυγή στο σκοτάδι" του Φρεντ Σκέπισι και από εκείνη την εποχή καμία ταινία της δεν έχει συμμετάσχει στη διοργάνωση.
Ωστόσο, πολλές λαμπερές παρουσίες αναμένεται να περπατήσουν στο κόκκινο χαλί.
Το Φεστιβάλ και ο Γιώργος Λάνθιμος
Είναι η τρίτη φορά που ο Ελληνας σκηνοθέτης μπαίνει στη λίστα με τους διεκδικητές του Χρυσού Φοίνικα. Για πρώτη φορά ο Λάνθιμος βρέθηκε στις Κάννες το 2009 με τον "Κυνόδοντα". Τότε ο άγνωστος ακόμη σκηνοθέτης δεν ήταν στο επίσημο διαγωνιστικό πρόγραμμα –υποψήφιος δηλαδή για τον Φοίνικα– αλλά στο τμήμα "Ενα κάποιο βλέμμα", όπου απέσπασε μάλιστα το πρώτο βραβείο, που του άνοιξε ουσιαστικά τον δρόμο για την εντυπωσιακή διαδρομή που τον έφτασε μέχρι τα Οσκαρ και τη διεθνή αναγνώριση.
Το 2015 ήταν η πρώτη φορά που βρέθηκε διαγωνιζόμενος για τον Χρυσό Φοίνικα, χάρη στο πρώτο αγγλόφωνο φιλμ του, τον "Αστακό". Δύο χρόνια μετά η "Θυσία του ιερού ελαφιού" οδήγησε εκ νέου τον σκηνοθέτη στη διεκδίκηση του Χρυσού Φοίνικα. . Το "Ελάφι" κέρδισε τελικά το βραβείο σεναρίου για τη δουλειά των Φιλίππου – Λάνθιμου, το οποίο μοιράστηκαν με το "You were never really here" της Λιν Ράμσεϊ.
Θα είναι λοιπόν η τρίτη φορά για την κατάκτηση του βραβείου από τον Λάνθιμο . Οι "Iστορίες καλοσύνης" (Kinds of Kindness), είναι μια τρίπτυχη ιστορία με πρωταγωνιστές έναν άνθρωπο χωρίς επιλογές. Στο φιλμ πρωταγωνιστεί η μούσα του σκηνοθέτη Εμα Στόουν, την οποία πλαισιώνουν οι Τζέσι Πλέμονς, Μάργκαρετ Κουόλι και Γουίλεμ Νταφόε, ενώ το σενάριο μοιάζει να σηματοδοτεί την επιστροφή του σκηνοθέτη στα weird βήματα των πρώτων ταινιών του.