![Η φωτό της Δήμητρας Ματσούκα με κοντά μαλλιά και το μαγιό της αδερφής της Μαρίας](https://www.womantoc.gr/Content/ImagesDatabase/p/763x431/cu609x343/0,0,609,342/pad/both/content/articles/0/article_9996/i-foto-tis-dimitras-matsouka-me-koda-mallia-kai-to-magio-tis-aderfis-tis-marias.col-12.jpg?quality=90&404=default&v=2)
Η Δήμητρα Ματσούκα ήταν προσκεκλημένη στην εκπομπή "Στούντιο 4” της ΕΡΤ το απόγευμα της Παρασκευής και μίλησε για τον σύζυγό της Πέτρο Κόκκαλη, μαζί με τον οποίο παραχώρησαν μάλιστα και μία συνέντευξη από κοινού στον Νίκο Χατζηνικολάου. Από εκεί ξεκίνησε και η κουβένται στο "Στούντιο 4” της ΕΡΤ, καθώς η Νάνσυ Ζαμπέτογλου την ρώτησε για αυτή την απόφαση τους, καθώς και οι δύο έχουν προστατεύσει τη σχέση τους και την έχουν κρατήσει μακριά από τα φώτα της δημοσιότητας, όσο είναι δυνατόν.
"Την κοινή συνέντευξη στον Νίκο Χατζηνικολάου πιο πολύ την ήθελα εγώ, παρά ο Πέτρος. Για εμένα ήταν πολύ μεγάλη ανάγκη ο Πέτρος να καταφέρει να επικοινωνήσει στον κόσμο όλη αυτή την προσπαθεί που έχει κάνει με το κόμμα "Κόσμος" αφού πλησιάζουν και οι Ευρωεκλογές. Ήθελα να δουν τον Πέτρο όπως πραγματικά είναι. Είναι μια ιδιαίτερη περίπτωση. Όλοι γνωρίζουμε ότι ο Πέτρος έχει μεγαλώσει σε μία οικογένεια με πολύ μεγάλη δύναμη. Με αυτό το προνόμιο όμως, ο Πέτρος αισθάνεται ότι πρέπει να βοηθήσει τον υπόλοιπο κόσμο", απάντησε η Δήμητρα Ματσούκα.
Και συνέχισε: "Ο Πέτρος δεν είναι εδώ για να πλουτίσει, δεν έχει στερηθεί πράγματα στη ζωή του, για να ακολουθήσει αυτή την τακτική. Ο τρόπος που ζει ο Πέτρος είναι εντελώς διαφορετικός από αυτόν που φαντάζεται κάποιος άνθρωπος. Δεν τον έχω δει ποτέ να φοράει ένα ακριβό ρολόι, δεν αισθάνθηκα ποτέ ότι είναι πιο πλούσιος από μένα. Με εντυπωσιάζει τόσο ποσό συγκεντρωμένος είναι στην ουσία των πραγμάτων, έχει μια απλότητα".
Η Δήμητρα Ματσούκα μίλησε και το πώς γνωρίστηκε με τον Πέτρο Κόκκαλη: "Δεν είχα κανέναν φόβο όταν γνωριστήκαμε. Από την πρώτη στιγμή ένιωσα ότι είναι ο άνθρωπος που θέλω να περάσω την υπόλοιπη ζωή μου μαζί του. Ταιριάζαμε πολύ σε όλα" σημείωσε και συνέχισε: "μου είχε μιλήσει μία φίλη μου για τον Πέτρο και κάποια στιγμή γνωριστήκαμε από κοντά σε μία εκδήλωση. Με το που τον είδα μου άρεσε παρά πολύ. Μου άρεσε το βάδισμά του, η φωνή του, η εμφάνισή του. Μ' αρέσει ο τρόπος που μιλάει, η σκέψη του. Μ' αρέσει ο Πέτρος πολύ!" είπε.
Πρόσθεσε μάλιστα πώς: "το πρώτο βήμα έγινε από εμένα, προσπάθησα να τον πλησιάσω αλλά μετά έγιναν όλα μόνα τους. Στην αρχή της σχέσης μας προσπαθούσαμε να είμαστε διακριτικοί".