![Ο Δημήτρης Παπαϊωάννου και ο 'Εγκάρσιος Προσανατολισμός' μέσα από τα μάτια των συνεργατών του](https://www.womantoc.gr/Content/ImagesDatabase/p/763x402/crop/both/content/articles/1/article_31400/o-dimitris-papaioannou-kai-o-egarsios-prosanatolismos-mesa-apo-ta-matia-ton-synergaton-tou.col-12.jpg?quality=90&404=default&v=2)
Ο κορυφαίος και διεθνώς αναγνωρισμένος καλλιτέχνης Δημήτρης Παπαϊωάννου, ο οποίος έχει αφήσει διακριτό στίγμα ως σκηνοθέτης, χορογράφος, εικαστικός και περφόρμερ, βρίσκεται στο επίκεντρο του αφιερώματος που παρουσιάζει το προσεχές 26ο Φεστιβάλ Ντοκιμαντέρ Θεσσαλονίκης (7-17/3).
Η ενότητα προς τιμήν του Παπαϊωάννου, ο οποίος πρόκειται να παρευρεθεί στη Θεσσαλονίκη, περιλαμβάνει τις μικρού μήκους του "Nowhere" και "Pimal Matter" στις οποίες χορογραφεί ξανά το θεατρικό έργο του ώστε να διατυπωθεί με κινηματογραφικούς όρους, κρατώντας για τον ίδιο το ρόλο του κινηματογραφιστή και μοντέρ. Ακόμη, στο MOMus-Πειραματικό Κέντρο Τεχνών παρουσιάζεται η βίντεο - εγκατάσταση "Inside" καθώς επίσης η παράλληλη κινηματογραφική απεικόνιση των παρασκηνίων του Inside, με τίτλο "Backside".
Επιπλέον, στο φεστιβάλ προβάλλεται ως έργο εν εξελίξει το παραγωγής Onassis Culture ντοκιμαντέρ της Εύας Στεφανή, στο οποίο η σκηνοθέτρια ακολουθεί την περιοδεία της παράστασης "Εγκάρσιος Προσανατολισμός" στις σκηνές της Ευρώπης. Η παράσταση έκανε πρεμιέρα το Δεκέμβριο του 2021 και ταξίδεψε σε 3 ηπείρους, 20 χώρες, 31 πόλεις μπροστά σε περισσότερους από 80.000 θεατές.
Αξίζει να σημειωθεί πως ο Παπαϊωάννου με αφορμή το αφιέρωμα παραχωρεί το ασπρόμαυρο ενός φιλιού για τη φετινή αφίσα του θεσμού. Παράλληλα, το περιοδικό Πρώτο Πλάνο που κυκλοφορεί στο πλαίσιο του φεστιβάλ θα είναι εξ ολοκλήρου αφιερωμένο στο έργο του καλλιτέχνη μέσα από τη ματιά της Στεφανή. Ακολουθούν αναλυτικά τα έργα του αφιερώματος.
Το ντοκιμαντέρ της Εύας Στεφανή σε ειδική προβολή ως work in progress
Σε ειδική προβολή ως work in progress θα παρουσιαστεί το ντοκιμαντέρ της Εύας Στεφανή, "Η καρδιά του ταύρου" (working title) για την παράσταση "Εγκάρσιος Προσανατολισμός" του Δημήτρη Παπαϊωάννου, μια παραγωγή της Στέγης του Ιδρύματος Ωνάση. Στο έργο Εγκάρσιος Προσανατολισμός, το οποίο ξεκίνησε το παγκόσμιο ταξίδι του το 2021, ο Παπαϊωάννου μάς προσανατολίζει προς την πηγή του φωτός. Εγκάρσιος Προσανατολισμός ονομάζεται η μέθοδος που χρησιμοποιούν τα έντομα για να διατηρούν μια σταθερή γωνία προς μια μακρινή πηγή φωτός για προσανατολισμό, ο λόγος για τον οποίο πετούν προς ό,τι λάμπει. Αντλώντας έμπνευση από τον μύθο του Μινώταυρου και τον συμβολικό του πυρήνα, ο Δημήτρης Παπαϊωάννου υπερβαίνει τη γραμμικότητα, τις υφιστάμενες σχέσεις εξουσίας και ιεραρχίας και τις παγιωμένες βεβαιότητες για τις έννοιες της καταγωγής και της ταυτότητας, προτείνοντας μια προσέγγιση ρευστή και δυναμική, η οποία επανεφευρίσκει τη γλώσσα, την επικοινωνία και τα σύνορα που μας χωρίζουν από το Άλλο και το διαφορετικό. Η πολυβραβευμένη σκηνοθέτρια Εύα Στεφανή ακολουθεί την περιοδεία του έργου στις ευρωπαϊκές σκηνές και παρατηρεί από απόσταση αναπνοής με την τολμηρή ματιά της τον Δημήτρη Παπαϊωάννου και τους συνεργάτες του, στην προσπάθειά τους να δώσουν σχήμα και πνοή στο έργο. Η κάμερα κατέγραφε επί δύο χρόνια σκηνές από τις πρόβες και τις παραστάσεις στη Λυών, το Παρίσι, το Λονδίνο, τη Ρώμη, το Τελ Αβίβ, έως και την τελευταία παράσταση στο Σαν Φρανσίσκο.
Διάβασε περισσότερα στο athinorama.gr