Στο πλευρό της 21χρόνης πλέον αθλήτριας που κατηγόρησε προπονητή ιστιοπλοΐας για βιασμό κατ' εξακολούθηση, όταν εκείνη ήταν μόλις 11 ετών, βρίσκεται από την πρώτη στιγμή η Σοφία Μπεκατώρου. Η Ελληνίδα αθλήτρια ήταν η πρώτη γυναίκα που τόλμησε να μιλήσει για την κακοποιητική συμπεριφορά που υπάρχει διάσπαρτη στο χώρο του ελληνικού αθλητισμού, εμπνέοντας περισσότερες κοπέλες να μιλήσουν ανοιχτά και να αναλάβουν δράση έναντι των ενόχων. Η υπόθεση της Αμαλίας κατέληξε στις δικαστικές αίθουσες, με την γνωστή ιστιοπλόο να καταθέτει την δική της μαρτυρία, αναφερόμενη μάλιστα στη μέθοδο χειραγώγησης, γνωστή στον αθλητισμό ως grooming, την οποία χρησιμοποιούν προπονητές με σκοπό την αποπλάνηση.
Το Μεικτό Ορκωτό Δικαστήριο ανήγγειλε την απόφαση του, προχωρώντας στην αθώωση του 39χρονου προπονητή για το αδίκημα του βιασμού κατ’ εξακολούθηση της ανήλικης αθλήτριας του, κρίνοντας τον ωστόσο ένοχο για το αδίκημα της κατάχρησης ανηλίκου σε ασέλγεια, επιβάλλοντας κάθειρξη 13 ετών χωρίς αναστολή. Την "άδικη" αυτή απόφαση έσπευσε να σχολιάσει η Σοφία Μπεκατώρου, μέσω ενός ολιγόλεπτου βίντεο στον προσωπικό της λογαριασμό στο Instagram, επισημαίνοντας χαρακτηριστικά πως η σημερινή ημέρα σημάδεψε αρνητικά τόσο τον αθλητισμό, όσο και τα ανθρώπινα δικαιώματα στο σύνολο τους.
Αμαλία σε πίστεψαν, όχι όμως όλοι. Δεν ήταν έτοιμη η κοινωνία μας
"Σήμερα είναι μια μαύρη μέρα για τον ελληνικό αθλητισμό αλλά και μια μαύρη μέρα για τα ανθρώπινα δικαιώματα στη χώρα μας. Το γεγονός όμως ότι ο εισαγγελέας, ο πρόεδρος της αίθουσας, οι αρχαιότεροι των δικαστών κι ένας ένορκος έκριναν ένοχο τον κατηγορούμενο τουλάχιστον δίνει μια ελπίδα ότι αν συνεχίσουμε να προσπαθούμε, θα μπορέσουμε κάποια στιγμή μνα καταφέρουμε να ζούμε σε μια κοινωνία που δεν μένουμε στο θέαμα αλλά βλέπουμε την ουσία" τόνισε μεταξύ άλλων η γνωστή αθλήτρια, προσθέτοντας στην λεζάντα της δημοσίευσης τα εξής: "Αμαλία σε πίστεψαν, όχι όμως όλοι. Δεν ήταν έτοιμη η κοινωνία μας, αλλά οι αγώνες δεν πρέπει να σταματήσουν. Η απόφαση δεν αλλάζει την αλήθεια σου".
Ακολουθήστε το Woman Toc στο Instagram