![πισινα](https://www.womantoc.gr/Content/ImagesDatabase/p/763x402/crop/both/08/083304fa1d1f4046ae71e94e1c8f2316.jpg?quality=90&404=default&v=2)
Οι πισίνες της πόλης είναι μία εξίσου δροσιστική εναλλακτική για όσους δεν έχουν εύκολη πρόσβαση στις παραλίες της Αττικής ή προτιμούν να αποφύγουν την κίνηση για να φτάσουν στα αθηναϊκά παράλια. Ο καύσωνας έχει μπει για τα καλά και οι υψηλές θερμοκρασίες μάς παρακινούν να σπεύσουμε στις κοντινότερες οάσεις δροσιάς των αθηναϊκών ξενοδοχείων για να νιώσουμε λίγη καλοκαιρινή αύρα και να απολαύσουμε αναζωογονητικά κοκτέιλ.
Ξεκινώντας από τα βόρεια, όπου συνήθως είναι κάπως δροσερότερα σε σύγκριση με το αθηναϊκό κέντρο, ξεχωρίσαμε το "Semiramis" στην Κηφισιά. Η λουσμένη στις παστέλ αποχρώσεις πισίνα του δεν ανανεώθηκε μόνο αισθητικά, αλλά και γευστικά. Το νέο μενού επιβεβαιώνει τη φήμη του ξενοδοχείου, ως ένα από τα πιο αγαπημένα καλοκαιρινά στέκια των κατοίκων στα βόρεια προάστια.
"St. George Lycabettus"
Καθώς όμως στο κέντρο της Αθήνας ο ήλιος φαίνεται να μας τσουρουφλίζει λίγο παραπάνω, τα γνωστότερα ξενοδοχεία της πόλης φροντίζουν να μας παρέχουν την πολυπόθητη σκιά, συχνά με θέα από ψηλά. Μια τέτοια περίπτωση είναι η ταράτσα του "St. George Lycabettus", στου οποίου την πισίνα μπορούμε να απολαύσουμε το κοκτέιλ μας ή ένα χαλαρωτικό μασάζ χαζεύοντας τον Λυκαβηττό. Πιο χαμηλά, στη Λεωφόρο Αλεξάνδρας, βρίσκουμε δροσιστικό καταφύγιο στο "Radisson Blu Park Hotel", απέναντι από το Πεδίον του Άρεως. Στην ταράτσα του, το "Radisson" υπόσχεται αξέχαστη θέα (λογικό, αφού απέναντί μας βρίσκεται η Ακρόπολη), ενώ το βράδυ μπορείτε να δειπνήσετε στο "10 Urban Roof" ώστε να βιώσετε μία μοναδική γαστρονομική εμπειρία.
Διάβασε περισσότερα στο athinorama.gr