![tasty](https://www.womantoc.gr/Content/ImagesDatabase/p/763x402/crop/both/71/71e2002c8fc44e7c91a8ce17f2115069.jpg?quality=90&404=default&v=2)
Το βράδυ της Δευτέρας 11ης Μαρτίου 2024 και σε μία ξεχωριστή τελετή με παρουσιαστή τον Λάμπρο Φισφή, ανακοινώθηκαν τα εστιατόρια (συν το ένα μπαρ) που κέρδισαν την προτίμηση και την ψήφο του κοινού, στο πλαίσιο των Tasty Awards 2024 x Esquire. Ο επιτυχημένος θεσμός των Αττικών Εκδόσεων επέστρεψε για 8η συνεχή χρονιά, δίνοντας και πάλι το λόγο στην κινητήρια δύναμη της εστίασης, τους επισκέπτες. Για πρώτη φορά, η διαδικασία και η διοργάνωση έλαβαν χώρα υπό την ομπρέλα του κορυφαίου ανδρικού lifestyle media brand παγκοσμίως, του Esquire και της ελληνικής του έκδοσης.
Το foodie κοινό της πρωτεύουσας ψήφισε σε 11 κατηγορίες που καλύπτουν όλο το φάσμα της γευστικής σκηνής (Fine Dining, Hotel Restos, Modern Creative, The Greeks, The Italians, Sushi & Fusion, Street Food, Meat, Fish & Seafood, Newcomers και Bars), σε μία διαδικασία που διήρκησε δύο μήνες, από τα τέλη Δεκεμβρίου του 2023 έως τις 29 Φεβρουαρίου 2024, μέσω της ηλεκτρονικής έκδοσης του Esquire, esquire.com.gr. Μάλιστα, η συμμετοχή στη φετινή εκδοχή των Tasty Awards ήταν μεγαλύτερη από ποτέ, καθώς οι 34.544 ψήφοι αποτελούν νέο ρεκόρ στην ιστορία του θεσμού.
"Σκοπός των Tasty Awards 2024 x Esquire ήταν αφενός να δώσουμε στον επισκέπτη την ευκαιρία να στηρίξει με την ψήφο του τα αγαπημένα του μέρη στην Αθήνα, εκείνα τα σποτ που μέσω του φαγητού, του κρασιού, του ποτού, του σέρβις και της ατμόσφαιράς τους, μίλησαν στην ψυχή του. Αφετέρου, είναι ο δικός μας φόρος τιμής σε όλους εκείνους τους ανθρώπους που αποτελούν το μικροσύμπαν ενός εστιατορίου και που με τη σκληρή δουλειά, τις ευφάνταστες ιδέες και τις ξεχωριστές δημιουργίες τους έχουν κερδίσει την εμπιστοσύνη του κοινού, οδηγώντας παράλληλα την αθηναϊκή και κατ' επέκταση ελληνική σκηνή σε μια γαστρονομική εξέλιξη άνευ προηγουμένου" ανέφερε μεταξύ άλλων ο Διευθυντής της ελληνικής έκδοσης του Esquire, Μπάμπης Δούκας.
Αφού ευχαρίστησε όλους όσους εργάστηκαν για τη διαδικασία και τη διοργάνωση, με ειδική αναφορά στις Ιωάννα Παυλάκη (Marketing Director των Αττικών Εκδόσεων), Εβίτα Μαρκοπούλου (Event Manager του Αθηνοράματος) και Ραφαέλλα Ράλλη (Αρχισυντάκτρια του Esquire), την εταιρεία επικοινωνίας Travelworks και τους χορηγούς και υποστηρικτές του θεσμού, παρέδωσε τη σκηνή στον Λάμπρο Φισφή, τους απονεμητές και, ασφαλώς, τους νικητές της φετινής διοργάνωσης.
Διάβασε περισσότερα στο athinorama.gr