![passatempo](https://www.womantoc.gr/Content/ImagesDatabase/p/763x402/crop/both/bc/bc0901cfeba84a41a50ad31b3b45b3a7.jpg?quality=90&404=default&v=2)
Με το πρώτο βήμα μέσα στο Passatempo, αισθάνθηκα ότι είχα βρει τον ιδανικό χώρο που θα ξυπνούσε και θα παρακινούσε την κρυμμένη δημιουργικότητά μου. Κρυμμένο σε μια ήσυχη γειτονιά του Παλαιού Φαλήρου, αυτό το μικρό εργαστήριο εκπέμπει μια ευχάριστη αύρα που σε εμπνέει να γίνεις δημιουργικός. Passatempo στα ιταλικά σημαίνει "χόμπυ" δηλαδή περνάω τον χρόνο μου ευχάριστα και αυτό είναι ακριβώς και αυτό που επιδιώκει η Δέσποινα, η ιδιοκτήτρια, για κάθε επισκέπτη που μπαίνει στο κατάστημα-εργαστήριό της με τα πολυσυζητημένα χρώματα κιμωλίας.
Το Passatempo άνοιξε το 2021 από την Δέσποινα και τον σύζυγό της, Παναγιώτη, ένα ζευγάρι με μεγάλη αγάπη για τη χειροτεχνία και τη δημιουργικότητα. Παρόλο που και οι δύο είχαν διαφορετικές επαγγελματικές πορείες, η κοινή τους αγάπη για την ανακαίνιση και τη διακόσμηση τους οδήγησε στην απόφαση να εγκαταλείψουν τα πάντα και να ακολουθήσουν αυτό που λάτρευαν να κάνουν στον ελευθερό τους χρόνο.
Αποφάσισαν λοιπόν, να ανοίξουν το δικό τους εργαστήρι, όπου πλέον μεταμορφώνουν έπιπλα και αντικείμενα που έχασαν την παλιά τους αίγλη, δίνοντας τους νέα ζωή και χαρακτήρα, όπως έκαναν τόσο καιρό για το δικό τους σπίτι και τα σπίτια των φίλων τους.
![Χρώματα Κιμωλίας | Στο Παλαιό Φάληρο, ένα εργαστήρι θα σου δείξει πώς να μεταμορφώνεις τα έπιπλά σου](/Content/ImagesDatabase/ca/ca97194301154ee794c95e1afce7544f.jpg?v=1&maxwidth=650&&w=800)
Βρες το Passatempo εδώ
Τα σεμινάρια - τεχνικές, δημιουργικότητα & καλή παρέα
Δεν υπάρχει καλύτερος τρόπος για να μάθεις για κάτι από το να το δοκιμάσεις. Αποφάσισα λοιπόν, να πάρω και εγώ μέρος σε ένα από τα τρίωρα σεμινάρια της Δέσποινας για να μάθω πώς να μεταμορφώνω τα έπιπλά και τα μικροαντικείμενα μου, χρησιμοποιώντας χρώματα κιμωλίας.
Αφού φορέσαμε τις ποδιές μας και πήραμε τα πινέλα μας ανά χείρας, αρχίσαμε να μαθαίνουμε διάφορες τεχνικές για τη χρήση των χρωμάτων κιμωλίας, κάθε μία από αυτές μας αποκάλυψε έναν κόσμο νέων δυνατοτήτων για τα δικά μας διακοσμητικά αντικείμενα. Μέσα σε 3 ώρες η Δέσποινα μας έδειξε μικρά κόλπα και tips που μπορούν πολύ εύκολα να μεταμορφώσουν τα πάντα και να τους δώσουν νέο χαρακτήρα. Από το ποιο πινέλο είναι ιδανικό για να πετύχουμε αυτό που θέλουμε, μέχρι τον τρόπο να δώσουμε πολύ εύκολα σε κάτι μια vintage αισθητική.
![passatempo](/Content/ImagesDatabase/51/51914a48531d4c638d1c90dfee653b44.jpg?v=1&maxwidth=650&&w=800)
Εν ώρα σεμιναρίου στο Passatempo. Η Δέσποινα είναι συνεχώς εκεί για να βοηθάει & να συμβουλεύει. Κλείσε θέση στο επόμενο σεμινάριο επικοινωνώντας μέσω Facebook ή Instagram
Στα workshops της Δέσποινας ανακαλύπτεις τον καλλιτέχνη που κρυβόταν πάντα μέσα σου και φυσικά αποκτάς την αυτοπεποίθηση που χρειάζεσαι για να κάνεις τις δικές σου μεταμορφώσεις στο σπίτι σου χωρίς να φοβάσαι ότι θα τα καταστρέψεις.
Και όλα αυτά με καλή παρέα, αφού γύρω σου έχεις ανθρώπους που παρόλο που μπορεί να μην γνωρίζεστε, σας ενώνει ένα κοινό: η δημιουργικότητα και η επιθυμία σας να δώσετε νέα διάσταση στα έπιπλά σας.
Στο Passatempo, με την καθοδήγηση της Δέσποινας και τα υψηλής ποιότητας υλικά, κάθε αντικείμενο μεταμορφώνεται σε ένα έργο τέχνης. Η διαδικασία μεταμόρφωσης των αντικειμένων σας μπορεί να είναι όχι μόνο ευχάριστη και δημιουργική, αλλά και αποδοτική, με τα αποτελέσματα να διαρκούν για χρόνια και να χαρίζουν στον χώρο σας μια ξεχωριστή, προσωπική αίσθηση.
![passatempo](/Content/ImagesDatabase/97/973be02ee7da4396a8b491eebd5003fa.jpg?v=1&maxwidth=650&&w=800)
Όλες οι τεχνικές δοκιμάζονται σε ένα κομμάτι ξύλο, που μετατρέπεται στον καμβά για να μάθεις να βάφεις με χρώματα κιμωλίας. Φυσικά μετά το σεμινάριο το κρατάς ως ενθύμιο. Κλείσε θέση στο επόμενο σεμινάριο επικοινωνώντας μέσω Facebook ή Instagram
Τα χρώματα - φυσικά & εξαιρετικά
Το βασικό εργαλείο μας στα σεμινάρια ήταν τα χρώματα κιμωλίας από την εταιρεία Vintage Paint, τα οποία μπορείς να προμηθευτείς απευθείας από την Δέσποινα και να κάνεις τις δικές σου δημιουργίες και μεταμορφώσεις επίπλων στο σπίτι μόνος σου.
Δεν ήταν λίγοι οι συμμετέχοντες του σεμιναρίου που ανέφεραν ότι ήρθαν στο σεμινάριο όχι μόνο για να μάθουν τεχνικές, αλλά και για να δοκιμάσουν τα χρώματα κιμωλίας της Vintage Paint, καθώς είχαν βιώσει την απογοήτευση από χρώματα κιμωλίας κακής ποιότητας στο παρελθόν, τα οποία έκαναν περισσότερο κακό παρά καλό στα έπιπλά τους.
![passatempo](/Content/ImagesDatabase/a0/a0dc487072c3484facd176f0ff816392.jpg?v=1&maxwidth=650&&w=800)
Τα χρώματα της Vintage Paint -που φτάνουν τις 60 αποχρώσεις- είναι υψηλής ποιότητας, πιστοποιημένα οικολογικά χρώματα. Είναι κατάλληλα για εσωτερικό και εξωτερικό χώρο και δεν έχουν ακρυλικά και δυσάρεστες μυρωδιές. Επίσης μπορούν να τοποθετηθούν απευθείας πάνω στις επιφάνειες χωρίς κάποια ιδιαίτερη προετοιμασία, αφού δεν απαιτείται τρίψιμο πριν χρησιμοποιηθούν. Είναι ασφαλή για παιδιά και κατοικίδια, καθώς και για το δέρμα. Και πραγματικά έχουν τόσο όμορφες αποχρώσεις.
Με αυτά τα χρώματα μπορούν να μεταμορφώσουμε οποιαδήποτε επιφάνεια, από ένα ξύλινο τραπέζι ή μια μεταλλική ντουλάπα μέχρι ένα βαρετό μαξιλάρι. Ναι, μαξιλάρι, καθώς τα χρώματα κιμωλίας είναι ιδανικά και για υφάσματα.
![passatempo](/Content/ImagesDatabase/ce/cee3a853a9d543e9bdbdb71818745606.jpg?v=1&maxwidth=650&&w=800)
Plus, σε όλα αυτά είναι ότι στο Passatempo θα βρεις και διάφορα διακοσμητικά και πορσελάνες που φέρνει η Δέσποινα από Ιταλία και Δανία, τα οποία θα ταιριάξουν τέλεια με τα ανανεωμένα έπιπλά σας. Επίσης, έχει και μερικά εξαιρετικά αρωματικά για υφάσματα από την ιταλική La Bella Lavanderina -που δεν θα βρεις πουθενά αλλού-, από τα οποία αρκούν μερικές σταγόνες, ώστε κάθε φορά που απλώνεις μπουγάδα να μυρίζει όλη η γειτονιά φρεσκάδα και καθαριότητα.
![passatempo](/Content/ImagesDatabase/2e/2e87a1cecae44d3b8e349f2761ae9105.jpg?v=1&maxwidth=650&&w=800)
DIT (Do It Together) μέρα... and more
Κάθε τόσο η Δέσποινα ανακοινώνει μέσω των προφίλ του Passatempo στα social media, την Do it together μέρα. Πρόκειται για μια μέρα, που η Δέσποινα καλεί τον κόσμο να πάει στο μαγαζί-εργαστήριό της και να φέρει μαζί του τα δικά του αντικείμενα και να τα μεταμορφώσουν μαζί με την καθοδήγησή της.
![passatempo](/Content/ImagesDatabase/c1/c1a4c58652d744ba86f026feaccc7a92.jpg?v=1&maxwidth=650&&w=800)
Για να κλείσεις θέση στα σεμινάρια επικοινώνησε μέσω Facebook ή Instagram ή τηλεφωνικά στο 2109886541
Βέβαια, υπάρχει και η δυνατότητα να άφησει κάποιος το έπιπλο ή το αντικείμενό του στη Δέσποινα και τον Παναγιώτη να του το βάψουν με χρώματα που θα διαλέξει ο ίδιος, αλλά η αλήθεια είναι ότι έτσι θα χάσει όλη την εμπειρία του να δημιουργήσει κάτι μόνος του με τα δικά του χέρια, παίζοντας με τα χρώματα και τις τεχνικές.
Μετά από μια μέρα δίπλα στη Δέσποινα καταλάβαμε ένα πράγμα: κανένα έτοιμο έπιπλο δεν μπορεί να συγκριθεί με αυτό που δημιουργούμε μόνοι μας. Και ο λόγος είναι ότι έτσι, μέσα του θα κρύβεται πια η φαντασία μας, η δημιουργικότητα, ο χρόνος και ο κόπος μας. Και αυτό το κάνει μοναδικό.
Αν θέλετε να λάβετε μέρος στο σεμινάριο της Δέσποινας,
ή/και προμηθευτείτε χρώματα κιμωλίας
Επικοινωνήστε μέσω Facebook ή Instagram
More Info:
Διεύθυνση: Τρίτωνος 13, Παλαιό Φάληρο
Τηλ: 2109886541