Έχουμε όλοι αντιληφθεί πλέον τη σημασία της καθημερινής χρήσης αντηλιακών. Η ευρεία αυτή αποδοχή του συγκεκριμένου προϊόντος έχει όμως οδηγήσει στην δημιουργία πολλών διαφορετικών μορφών του, γαλάκτωμα, σπρέι, στικ, λάδι, που καλύπτουν κάθε ανάγκη της επιδερμίδας, μικρών και μεγάλων. Τα λάδια είναι στο μυαλό μας συνδεδεμένα με το μαύρισμα όμως πλέον έχουν ενισχυθεί με υψηλούς και πολύ υψηλούς δείκτες SPF και ανταγωνίζονται τα κλασικά σπρέι και γαλακτώματα. Πώς θα κάνεις την επιλογή σου; Ακολούθησε τις παρακάτω συμβουλές για να βρεις το σωστό για εσένα αντηλιακό.
Τα βασικά
Πριν επιλέξεις οποιοδήποτε προϊόν φρόντισε να διαθέτει SPF30 ή μεγαλύτερο, φίλτρα ευρέος φάσματος και να είναι ανθεκτικό στο νερό. Αυτά είναι τα τρία βασικά προαπαιτούμενα για κάθε αντηλιακό, προσώπου και σώματος και ανεξαρτήτως υφής.
Λάδι ή γαλάκτωμα;
Χάρη στην εξέλιξη της τεχνολογίας τα τελευταία χρόνια υπάρχουν πλέον στην αγορά αντηλιακά λάδια που συνδυάζουν την πολύ υψηλή προστασία με την αισθητηριακή απόλαυση. Είτε έχουν πιο πλούσια είτε ξηρή, διάφανη υφή τα λάδια δεν υστερούν σε τίποτα από ένα αντηλιακό γαλάκτωμα με το ίδιο SPF και είναι η ιδανική επιλογή για όσες και όσους έχουν ξηρή επιδερμίδα και θέλουν ένα προϊόν που να παρέχει βαθιά θρέψη αλλά και ελαφριά λάμψη.
Τι είναι ένα αντηλιακό λάδι;
Πρόκειται για ένα είδος αντηλιακού με βάση το λάδι. Αυτό σημαίνει απλά πως έχει δείκτη SPF και είναι ενισχυμένο με έλαια που του δίνουν τη συγκεκριμένη υφή ενώ προσφέρουν απαλότητα και θρέψη στην επιδερμίδα. Δε μιλάμε για απλά λάδια μαυρίσματος, τα οποία έχουν πολύ χαμηλό δείκτη SPF, δηλαδή SPF15 ή και μικρότερο, αλλά για αντηλιακά προϊόντα με SPF30 ή SPF50. Άρα είναι ασφαλή και μπορούν να χρησιμοποιηθούν αντί για ένα κλασικό γαλάκτωμα. Έχουν υφή που απλώνεται εύκολα, χαρίζει λάμψη και ενυδάτωση για αυτό και μπορεί πολλοί να τα προτιμήσουν από ένα σπρέι ή μια κρέμα. Τα λάδια σε γενικές γραμμές ξεχωρίζουν γιατί χαρίζουν διακριτική λάμψη ενώ προστατεύουν από την ξηρότητα για αυτό και είναι ιδανικά για την επιδερμίδα που ταλαιπωρείται το καλοκαίρι από την έκθεση στο νερό, τον αέρα και τις υψηλές θερμοκρασίες.
Μπορώ να έχω πολύ υψηλή προστασία με ένα λάδι;
Τα αντηλιακά λάδια λειτουργούν όπως ένα γαλάκτωμα ή ένα σπρέι. Εφόσον έχουν SPF30 ή SPF50 τότε είναι πολύ αποτελεσματικά στην προστασία από τη UV ακτινοβολία. Φυσικά, πρέπει να απλώνεις την απαραίτητη ποσότητα – περίπου ένα σφηνάκι για όλο το σώμα – και να επαναλαμβάνεις την εφαρμογή του κάθε δύο ώρες περίπου ή κάθε φορά που κολυμπάς, σκουπίζεσαι ή ιδρώνεις. Αυτό που είναι επίσης σημαντικό να γνωρίζεις είναι πως τα αντηλιακά λάδια περιέχουν, στην πλειοψηφία τους, χημικά φίλτρα γεγονός που σημαίνει πως πρέπει να τα φοράς τουλάχιστον 20' πριν την έκθεση στον ήλιο ώστε να απορροφηθούν από την επιδερμίδα και να λειτουργήσουν σωστά.
Πως θα επιλέξω το σωστό λάδι;
Κάθε φορά που επιλέγεις αντηλιακό πρέπει να δίνεις προσοχή στη σύνθεσή του. Μη μένεις στον αντηλιακό δείκτη, που φυσικά πρέπει να είναι πολύ υψηλός, αλλά αναζήτησε και άλλα συστατικά που μπορεί να ωφελήσουν την επιδερμίδα σου. Τα φυσικά ευεργετικά έλαια παρέχουν θρέψη, το υαλουρονικό οξύ διατηρεί το δέρμα ελαστικό και ενυδατωμένο ενώ η βιταμίνη Ε εξασφαλίζει αντιοξειδωτική προστασία. Τέλος, υπάρχουν αντηλιακά λάδια, με υψηλό και πολύ υψηλό αντηλιακό δείκτη που είναι εμπλουτισμένα με διακριτικούς ιριδισμούς για όσες θέλουν μια φωτεινό δέρμα στην παραλία. Εκμεταλλεύσου τις έξτρα ιδιότητες του αντηλιακού σου λαδιού για να έχεις υγιή και λαμπερή επιδερμίδα όλο το καλοκαίρι.