![Αντηλιακά: Πως θα επιλέξεις το ιδανικό για την επιδερμίδα σου.](https://www.womantoc.gr/Content/ImagesDatabase/p/763x402/crop/both/0d/0da09d7f89d2491eb8592ae8ca7f25e9.jpg?quality=90&404=default&v=2)
Έχουμε ξαναμιλήσει πολλές φορές για τη σημασία της αντηλιακής προστασίας, και όλα όσα πρέπει να γνωρίζουμε για να είμαστε πλήρως προστατευμένες από τις βλαβερές ακτίνες του ήλιου. Παρ᾽όλα αυτά, είμαστε όλες ένοχες για μικρά λαθάκια που επαναλαμβάνουμε, συχνά χωρίς να το αντιλαμβανόμαστε.
Ποια είναι αυτά;
#1. Δεν απλώνουμε επαρκή ποσότητα αντηλιακού
Ανάλογα και με το μέγεθος του σώματος, σε κάθε επάλειψη πρέπει να χρησιμοποιούμε περίπου 30 γραμμάρια αντηλιακού. Η ποσότητα αυτή αντιστοιχεί σε μια γεμάτη χούφτα, με την αντίστοιχη ποσότητα για το πρόσωπο να αντιστοιχεί στο μέγεθος ενός νομίσματος. Επίσης, σημαντικό λάθος είναι και το ότι απλώνουμε αντηλιακό μόνο στα εκτεθειμένα μέρη του σώματος, νομίζοντας ότι τα ρούχα μας μάς προστατεύουν από την υπεριώδη ακτινοβολία. Αυτό δυστυχώς δεν ισχύει απόλυτα καθώς τα κοινά ρούχα απορροφούν την υπεριώδη ακτινοβολία (UV) του ηλίου όσο και ένα αντηλιακό με δείκτη προστασίας SPF κάτω από 10, που είναι ανεπαρκές. Επομένως, καταλαβαίνεις γιατί κρίνεται σκόπιμο να το απλώνεις παντού - και φυσικά, να μην ξεχνάς τον λαιμό, τις παλάμες, τα αυτιά, τα πέλματα και τον αυχένα, ιδίως αν σκοπεύεις να κάνεις ηλιοθεραπεία.
Προσοχή: τα αντηλιακά σε μορφή stick, πούδρας ή spray απαιτούν διαφορετικές ποσότητες λόγω της διαφορετικής τους φόρμουλας.
#2. Δεν ανανεώνουμε συχνά - ή και καθόλου
Ακόμα κι αν το αντηλιακό σου είναι ανθεκτικό στο νερό (water-resistant), πρέπει οπωσδήποτε να επαναλαμβάνεις την επάλειψη μετά το κολύμπι ή σε περίπτωση που ιδρώσεις πολύ. Διαφορετικά, πρέπει και πάλι να την επαναλαμβάνεις κάθε 2 ώρες, από τη στιγμή που εκτίθεσαι στον ήλιο. Προσοχή: Η ανανεώση του αντηλιακού δεν αφορά μόνο τις φορές που κάνουμε ηλιοθεραπεία, αλλά όσες φορές μάς βλέπει ο ήλιος. Αυτό σημαίνει ότι πρέπει να το ανανεώνουμε και όταν κάνουμε βόλτα στην πόλη ή όταν οδηγούμε.
#3. Δεν φοράμε αντηλιακό τις συννεφιασμένες μέρες
Ένα άλλο μεγάλο λάθος στο οποίο όλες ανεξαιρέτως έχουμε υποπέσει είναι ότι δεν φοράμε αντηλιακό όταν έχει συννεφιά, νομίζοντας (λανθασμένα) ότι ο ήλιος δεν μας "βλέπει". Όμως, ένα ποσοστό έως και 85% της UV διαπερνά τα σύννεφα και φθάνει στην επιφάνεια της γης ακόμα και τις συννεφιασμένες μέρες, πράγμα που κάνει απαραίτητη τη χρήση του. Το ίδιο ισχύει ακόμα κι αν κάθεσαι σε σκιερό μέρος ή κάτω από ομπρέλα: η άμμος, η θάλασσα, τα τζάμια και οι άλλες λείες επιφάνειες αντανακλούν την UV, οπότε και πάλι χρειάζεσαι αντηλιακό.
Διάβασε περισσότερα στο madamefigaro.gr